P-54-5

mgr Kamila G.

NAUCZYCIELE SPECJALIŚCI

Psycholog:  Joanna S.

Nauczyciel gimnastyki : Gabriela H.

Logopeda: Ariadna K.

Pedagog specjalny: Małgorzata M.

Katecheta: o. Tomasz M.

SEKRETARIAT
Referent: Kinga C.
Intendent: Milena K..

KUCHNIA
Kucharz: Małgorzata D.
Pomoc kuchenna: Ewelina W.

KONSERWATOR: Krzysztof H.

POŁOŻENIE

Przedszkole nr 54 „Pod Kasztanami” jest położone w pięknej, zielonej okolicy Wrocławia, na osiedlu Dąbie, w dzielnicy Śródmieście. Bezpośrednio do placówki przylega Park Dąbski, w którym upajamy się urokami nadchodzących pór roku. Nasze najbliższe sąsiedztwo to także Park Szczytnicki, ZOO, Hala Stulecia, Ogród Japoński, obserwatoriom astronomiczne.

Placówka powstała w latach 80., w zabytkowej willi, niegdyś zamieszkiwanej przez kilka rodzin. Przedszkole zostało powołane w 1981 roku, a 13 listopada 1986 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie. Przed wejściem do budynku rosną wiekowe kasztanowce, stąd nazwa „Przedszkole pod Kasztanami”.

Budynek jest trzykondygnacyjny, z tarasami na dwóch kondygnacjach. Na parterze mieści się sala zabaw z łazienką, szatnie trzech grup oraz gabinety dyrektora i administracji. Pierwsze piętro to dwie sale z łazienkami, gabinet metodyczny, toaleta dla personelu i korytarz. Na drugim piętrze znajduje się sala gimnastyczna, leżakownia oraz hol. Sala gimnastyczna wyposażona jest w lustra, magazyn ze sprzętem do ćwiczeń, drabinki. W tym miejscu prowadzona jest gimnastyka korekcyjna, zabawy ruchowe, rytmika, zajęcia teatralne i tańce.

OGRÓD

Dużym atutem przedszkola jest piękny, przestronny ogród ze starym i nowym nasadzeniem drzew i krzewów oraz placem zabaw dla dzieci. Jest on zabezpieczony dodatkowym ogrodzeniem z zamykaną bramką. Dzieci mają tu możliwość swobodnej zabawy, biegania, gry w piłkę, korzystania z urządzeń terenowych i doświadczania bezpośredniego kontaktu z naturą. Częstymi gośćmi w naszym ogrodzie są wiewiórki, a także liczne gatunki ptaków.

P-54-ogrod-1a

EDUKACJA

Pracę wychowawczo-dydaktyczną opieramy na obowiązującej podstawie programowej, którą realizujemy w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole” wydawnictwa MAC Edukacja. Realizujemy również nasze autorskie programy, m.in. Program ekologiczny i Program promocji zdrowia.
Przedszkole cieszy się bardzo dobrą opinią rodziców, m.in. dzięki wykwalifikowanej kadrze. Nauczycielki, oprócz odpowiedniego przygotowania pedagogicznego, nieustannie wzbogacają swoją wiedzę, również z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
W naszym przedszkolu wszystkie dzieci uczestniczą w codziennych zajęciach z języka niemieckiego. Dzięki regularnej styczności z językiem obcym nasi absolwenci mają zapewniony dobry start w szkolnej nauce języków.

P-54-zonkile-1
P-54-ogrod-2

ZDROWIE

Nasza placówka należy do Wrocławskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Dbamy o to, aby nasze dzieci wiedziały, co to znaczy prowadzić zdrowy tryb życia, aby wzrastały w przekonaniu, że warto zdrowo się odżywiać, że zdrowie i jego ochrona są cenną wartością. W ramach współpracy z Kliniką stomatologiczną Artident realizujemy program Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym. Co roku bierzemy również udział we wrocławskim Festiwalu Zdrowia.

Posiadamy certyfikat zdrowej stołówki. Prowadzimy własną kuchnię, w której przygotowujemy pyszne, zdrowe domowe posiłki. Śniadania serwowane są w formie szwedzkiego stołu – dzieci mają do wyboru różnego rodzaju pieczywo, nabiał, warzywa, wędliny, pasty, z których same komponują sobie kanapki. Zupa i drugie danie serwowane są oddzielnie. Do drugiego dania podawane są dwie surówki. Podwieczorkowi zawsze towarzyszy jakiś owoc. Dzieci dostają jogurty naturalne, a do nich szeroki wybór bakalii – orzechy, migdały, nasiona słonecznika, żurawinę, jagody goi – które dosypują według własnego uznania. Zamiast mąk pszennych staramy się stosować mąkę gryczaną, kukurydzianą, żytnią, razową, orkiszową.

Posiadamy również certyfikat promowania aktywności fizycznej. Dbamy o zaspokajanie potrzeby ruchu naszych przedszkolaków i rozbudzanie w nich zamiłowania do aktywnego stylu życia. Oprócz codziennych zabaw ruchowych w sali i w ogrodzie, nasze dzieci uczestniczą w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, ćwiczeniach ogólnorozwojowych z programu Mali Wspaniali, a także w spacerach, wycieczkach i różnych imprezach sportowych organizowanych w ciągu roku. Zapewniamy też dzieciom możliwość udziału w dodatkowych zajęciach ruchowych po południu: basen, Akademia Tygryska, Drużyna Kangura, tańce. Wiosną nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej kampanii Rowerowy Maj, motywującej dzieci i rodziców do przemieszczania się za pomocą roweru, hulajnogi, rolek.

EKOLOGIA

Dużą wagę przykładamy do edukacji ekologicznej. Staramy się jak najczęściej stwarzać dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą poprzez codzienny pobyt w ogrodzie, spacery i wycieczki, zabawy badawcze, obserwacje przyrodnicze. Każdego roku organizujemy warsztaty o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, bierzemy udział w konkursach ekologiczno-plastycznych, segregujemy odpady, uczestniczymy w proekologicznych akcjach i projektach, takich jak: Sprzątanie Świata, Dzień Jeża, Dzień Ziemi, Dzień Czystego Powietrza, Miesiąc Dobroci dla Zwierząt, akcja „Dokarmiamy ptaki” i inne. Współpracujemy m.in. z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej EkoCentrum, Spółką Ekosystem, Centrum Edukacyjnym Ekolandia.edu, Europejskim Stowarzyszeniem Ekologów, organizacją Greenpeace, Biurem Ochrony Przyrody i Klimatu UM Wrocławia, Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody Pro Natura, Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami.

ADAPTACJA

Od roku 2003 realizujemy Program adaptacyjny, służący lepszej aklimatyzacji zarówno dzieci jak ich rodziców do warunków przedszkolnych. Staramy się zapewnić rodzinie ciepłą, przyjazną atmosferę, poczucie bezpieczeństwa i troski o dobro dziecka.

zapraszamy na wirtualny spacer po przedszkolu 🙂