Szanowni Państwo,

Nasza placówka bierze udział  w XXI Edycji Wrocławskiego Konkursu „Szkoła promująca turystykę w roku szkolnym 2022/23 „Kopernik na Dolnym Śląsku”. Głównym założeniem jest promocja turystyki oraz aktywnego spędzania czasu jak również dokumentacja owych działań.

Zbliża się czas wyjazdów dlatego szczególnie zachęcamy aby propagować aktywny wypoczynek z dziećmi i z tego rodzaju wypoczynku korzystać. Mamy cichą nadzieję, że podróżując po dolnym śląsku odnajdą Państwo elementy związane z działalnością bądź samą osobą Mikołaja Kopernika.

Kierujemy do Państwa prośbę o udostępnienie zdjęć (na maile grupowe) ze „spotkań” z Mikołajem Kopernikiem w ramach współpracy – w odniesieniu do konkursu „Kopernik na Dolnym Śląsku”.

Mikołaj Kopernik to astronom, twórca teorii heliocentrycznej, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz, ekonomista. Wielki człowiek, który inspiruje jeszcze wiele lat po śmierci.

„Wstrzymał Słońce…”

We Fromborku Kopernik spisał swoje rewolucyjne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, w którym ustalił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak do tej pory sądzono.

… we Wrocławiu

Mikołaja Kopernika możemy znaleźć w formie rzeźby autorstwa prof. Leona Podsiadłego. Postawiona ona została w 1974 roku w celu uczczenia 500-rocznicy urodzin wielkiego Polaka. Rzeźba mieści się u zbiegu ul. Wierzbowej i pl. Teatralego – tam właśnie grupa „Odkrywców” rozpoczęła swoje poszukiwanie Mikołaja Kopernika. Nieopodal znajduje się Park Kopernika przy Promenadzie Staromiejskiej. Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku jak również odpoczynku. W ramach ciekawostki- park ten został utworzony na miejscu dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego. 

Mikołaj Kopernik jest jeszcze w kilku miejscach: jego imię nosi Młodzieżowy Dom Kultury przy ulicy Kołłątaja jak również Port Lotniczy Wrocław-Strachowice – Copernicus Airport Wrocław.

A jakie powiązanie z Wrocławiem ma Mikołaj Kopernik? Otóż, przez 35 lat był kanonikiem scholastykiem kapituły w kościele św. Krzyża. Mieszkał przy ulicy Katedralnej 7 – dlatego Ostrów Tumski jest przesiąknięty polskim astronomem. 

Mikołaj Kopernik był wybitnym Polakiem, który przysłużył się na całym świecie. Warto jego biografię poznać bliżej i wędrować jego szlakiem po Dolnym Śląsku 🙂

… na Dolnym Śląsku

Mikołaj Kopernik również zostawił swój ślad.  Przełomową pracą dla nauki, był traktat Kopernika De revolutionibus orbium coelestium”  (O obrotach sfer niebieskich). Dzieło to przez ponad 200 lat znajdowało się w Indeksie Ksiąg Zakazanych. Z tego powodu odkrycie Kopenika nie było mocno upowszechniane. W tym czasie zarówno oryginał- rękopis, jak i wydania epokowego traktatu astronoma znajdowało się na Dolnym Śląsku. Obecnie dzieło przechowywane jest w Bibliotece Jagiellońskiej.

W Legnicy znajduje się barwna mozaika przedstawiająca renesansowego geniusza, który jest w otoczeniu ciał niebieskich. Dzieło zostało wykonane przez plastyka Henryka Baca.

Badacze domniemają, że Kopernik miał śląskie korzenie. Jego ojciec pochodził z Krakowa natomiast zdaniem biografów dziadek był mieszkńcem okolic Nysy, która historycznie leży na ziemiach Dolnego Śląska (szlak Kopernikowy wokół Jeziora Nyskiego).  Z kolei rodzina matki Kopernika pochodziła z okolic dzisiejszej Świdnicy.